pl
plende

czytaj więcej

Trasy i szlaki na pojezierzu Drawskim w okolicach Czaplinka

Trasa rowerowa 1 - Czerwona – “Kraina Zaklętego Trójkąta” o długości 44 km. Prowadzi z Czaplinka, wzdłuż byłych sadów z widokiem na jezioro Nątlino, dalej przez miejscowości Rakowo, Komorze, Kuszewo, Żerdno, Stare Drawsko, Nowe Drawsko, Sikory i kończy się w Czaplinku. Wiedzie nad brzegami kilku wspaniałych jezior – od jeziora Nątlina, Komorza, Żerdna, przez mocno pofałdowany teren, pełen wzgórz, dolin i jarów. Przy ciekawej strukturze trasy, odległość dość łatwa.

Trasa rowerowa 2 – Niebieska “Dolina Pięciu Jezior” o łącznej długości 47,8 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, przez Kołomąt, wzdłuż jeziora Drawsko, Stare Drawsko, Kuźnicę Drawską, Prosinko, Prosino, Dolinę Pięciu Jezior, Czarnkowie, Brzezinkę, Kluczewo, Drahimek, Stare Drawsko i kończy się w Czaplinku. Prowadzi przez najciekawsze okolice Czaplinka, u podnóża SpyczYnej Góry, przez Szwajcarię Połczyńską, obok licznych jezior, w tym także jez. Drawsko. Trasa miejscami jest uciążliwa, ale do pokonania nawet dla niezbyt doświadczonych rowerzystów. Nie ma możliwości jej skrócenia, ale warta jest dokładnego przejechania i poznania.

Trasa rowerowa 3 – Czarna – “Lobeliowe Jeziora” o łącznej długości 28,9 km. Prowadzi z centrum Miasta, przez Łąkę, brzegami jez. Krzemno, jez. Ciemniak, Pławno, Psie Głowy, Byszkowo, Trzciniec, Broczyno i kończy się w Czaplinku. Prowadzi nad brzegami najczystszych jezior w okolicach Czaplinka, o niezwykle przeźroczystej wodzie i piaszczystym dnie, do głazu “Tempelburg” i jednocześnie daje możliwość odpoczynku od zgiełku codziennego dnia. Trasa w sumie dość łatwa.

Trasa rowerowa 4 - Zielona– “Dobrzyca” o łącznej długości 45,1 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, wzdłuż jeziora Czaplino oraz miejscowości Czarne Małe, Ostroróg, Nobliny, Jeziorna, Motarzewo, Machliny, Psie Głowy i kończy się w Czaplinku. Są to najrzadziej odwiedzane przez turystów okolice Czaplinka, trasa wiedzie przez potężne bory, czasami skrajem niewielkich jezior, częściej można spotkać sarny i jelenie niż ludzi, a jesienią grzyby można zbierać z roweru. Trasa ze względu na swą długość uciążliwa, wymagane pewne doświadczenie, tym bardziej, że wiedzie prawie cały czas polnymi drogami.

Trasa rowerowa  5 – “Skarby Jeziora Drawsko”

Trasa nieoznakowana o łącznej długości 46,7 km. Trasa podąża wokół największego i najgłębszego jeziora Pojezierza Drawskiego o nazwie Drawsko. Wiedzie kolejno przez miejscowości: Czaplinek, Stare Drawsko, Kluczewo, Bolegorzyn, Warniłęg, Rzepowo, Piaseczno, Siemczyno, Żelisławie, Wrześnica, Niwka, po czym kończy się w Czaplinku.

Trasa rowerowa 6 – “Łęcka Góra”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 62,3 km. Szlak kieruje się na północny-wschód od Czaplinka, poza granice Drawskiego Parku Krajobrazowego i dalej aż pod Barwice. Zdobywa imponujące wzniesienie, Łęcką Górę (214 m n. p. m.) i biegnie w bezpośrednim sąsiedztwie 12 jezior. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Łubowo, Jezioro Lubicko Wlk., Jezioro Rakowo, Okolska Rynna, Okole, Jezioro Głębsko, Łęcka Góra, Kolanowo, Rozlewisko Bądkowskie, Bądki, Przybkówko, Dąbkowska Góra, Tarmno, Jezioro Tyczno, Jezioro Komorze, Jezioro Rakowo, Rakowo, Jezioro Dołgie Wlk., Kołomąt (Rowik), po czym kończy się w Czaplinku.

Trasa rowerowa 7 – “Dolina Dębnicy”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 58,4 km. Szlak kieruje się na północ przez obszar Drawskiego Parku Krajobrazowego i dalej aż pod Barwice. Przemierza widokowy obszar w rejonie doliny jezior Komorze i Żerdno. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Kołomąt, Sikory, Czarne Wlk., Jezioro Kolbackie, Uradz, Jezioro Dębno, Parchlino, Jezioro Kaprzywno, Luboradz, Nowe Kaprzywno, Chłopowo, Stare Gonne, Prosinko, Spyczyna Góra, Żerdno, Jezioro Żerdno, Nowe Drawsko, Kołomąt.

Trasa rowerowa 8 – “Górna Drawa i Wogra”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 68,6 km. Odkrywa najpiękniejsze zakątki Drawskiego Parku Krajobrazowego w górnym biegu dwóch rzek: Drawy i Wogry. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Sikory, Jezioro Żerdno, Żerdno, Huta Drawska, Prosinko, Prosino, Dolina Pięciu Jezior, Czarnkowie, Dolina Wogry, Gaworkowe, Wilcze Jary, Kłokowe, Jezioro Kłokowskie, Lipno, Smołdzięcino, Nowe Worowo, Bolegorzyn, Kluczewo, Jezioro Prosino, Stare Drawsko, Kołomąt (Nowy Czaplinek), Kołomąt 1, Jezioro Drawsko.

Trasa rowerowa 9 – “Jezioro Siecino”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 72,5 km. Przemierza pagórkowaty, częściowo zalesiony obszar, pomiędzy dwoma niezwykłymi, bardzo dużymi, rynnowymi jeziorami: Drawsko i Siecino. Dwukrotnie przecina nurt Rzeki Drawy. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Niwka, Wrześnica Żelisławie, Głęboczek, Rzepowo, Stare Worowo, Nowe Worowo, Jezioro Siecino, Słowianki, Chlebowo, Cieszyno, Jezioro Siecino, Złocieniec, Budów, Jezioro Wilczkowo, Żelisławie (Nowe Kaleńsko), Stare Kaleńsko, Jezioro Krzemno, Pławno, po czym kończy się w Czaplinku.

 

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE SPACEROWE

Wyspa Bielawa – ścieżka po tej największej wyspie jeziora Drawsko ma dł. 4 km, a szacowany czas jej przejścia to ok. 1,5h. Na jej trasie ustawiono osiem przystanków, które pozwalają bliżej zapoznać się z fauną i florą wyspy. Trasa jest łatwa, przeznaczona to wędrówek pieszych.

Spyczyna Góra – Jezioro Prosino – ścieżka nieco dłuższa od poprzedniej – 16,5 km, a czas jej przejścia to ok 6,5 h. W wersji skróconej możliwy jest powrót autobusem z Prosina. Trasa łatwa bardzo atrakcyjna krajobrazowo, posiada osiem przystanków.

 

Kukówka – szlak wiodący od cmentarza w miejscowości Czarne Wielkie, przez najwyższe wzniesienie w gminie Czaplinek - Kukówkę aż do jeziora Kołbackiego. Trasa mierzy 4 km, czas przejścia to ok. 1,5 h. Ścieżka łatwa.

Jezioro Czarnówek – usytuowana w gminie Złocieniec trasa ma na celu przybliżenie turystom charakteru jeziora oligotroficznego. Jezioro jest rezerwatem przyrody o ogromnych walorach przyrodniczych. Trasa o dł. 5 km, do przejścia w 2 h.

Park Ziemsko – Zalewy Studnickie – ścieżka położona w gminie Drawsko Pomorsko, mierzy 2 km. Swój początek bierze na parkingu w Ziemsku, ciągnie się wokół Zalewu Studnickiego a kończy na wieży widokowej nad zalewem. Szlak bardzo atrakcyjny krajobrazowo.

Dzikowo – Karwice – ścieżka w gminie Drawsko Pomorskie wzdłuż brzegów jeziora Lubie. Liczy 5 km długości. Na trasie znajduje się miejsce do odpoczynku, biwakowania jak również miejsce widokowe z panoramą na okolice.

Park Jankowo – ta mierząca 3 km ścieżka przyrodniczo – historyczna dostarczy z pewnością wielu wrażeń zarówno amatorom przyrody jak i historii. Trasa położona w gminie Drawsko pomorskie rozpoczyna się przy zabytkowym spichlerzu i prowadzi po zabytkowym parku dworskim.

szlak im. „I Warszawskiej Dywizji Kawalerii” – szlak niebieski, pieszy, ale również na całej długości przejezdny rowerem. Mierzy 52 km długości. Szlak biegnie południowym skrajem Pojezierza Drawskiego, wzdłuż jeziora Lubie i Busko w okolicy Żabinka, a za Wierzchowem przez Równinę Wałecką.

szlak „Szwajcarii Połczyńskiej” – szlak mierzący 57 km rozpoczyna się w Połczynie Zdroju, wiedzie przez Luboradzę, Uradz, Czarne Wielkie, Sikory, kończąc swój bieg w Czaplinku. Ten dość trudny szlak prowadzi po terenie polodowcowych rynien przez najatrakcyjniejsze obszary Drawskiego Parku Krajobrazowego.

 MIEJSCA:

Muzeum Wału Pomorskiego w Szczecinku – tu zanurzyć się można w historii II wojny światowej. Muzeum gromadzi zbiory dotyczące fortyfikacji wojennych oraz Wojska Polskiego. Siedzibę Muzeum stanowi poniemiecki schron bojowy Panzerwerk 990. W ramach ekspozycji znajdują się broń, elementy umundurowania, części wyposażenia. Obok schronu prezentowany są również czołg i armaty. Muzeum udostępnia zwiedzającym  bunkry Grupy Warownej „Góra Śmiadowska”, położone w nieopodal leżącej wsi Śmiadowo.

Wieża Bismarcka w Świdwinie – wysoka na 22 m stanowi ciekawe urozmaicenie Parku Miejskiego. Zbudowana w 1911r., kiedyś stanowiła wieżę widokową, obecnie nie jest udostępniania zwiedzającym. Miejsce konieczne do odwiedzenia przy okazji zwiedzania Zamku w Świdwinie. 

Zamek w Świdwinie – który obecnie stanowi siedzibę Świdwińskiego Ośrodka Kultury. Zwiedzanie krzyżackich komnat, sal rycerskich oraz sal narad odbywa się z przewodnikiem.

Kamienna droga w Pławnie – polodowcowe głazy narzutowe – niegdyś utrapienie rolników – teraz stanowią niezwykłe urozmaicenie XIX-wiecznej drogi. Prowadzi ona od Dworu w Pławnie aż do łąk w dolinie jezior Pławno i Pławskie Małe. Okolica godna polecenia dla amatorów ciszy i świeżego powietrza.

Kuźnia ceramiczna w Siemczynie – w Siemczyńskim pałacu prowadzone są grupowe i indywidualne zajęcia lepienia w glinie. Na piętrze znajduje się również galeria z najpiękniejszymi pracami oraz miejscem do edukacji multimedialnej.

Żelisławski Zapiecek – położony w sąsiedni wsi Żelisławie realizuje projekty związane z warsztatami, podczas których uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi profesjami, takimi jak m.in. tkactwo, wypiek tradycyjnego pieczywa czy wikliniarstwo. Uczestnicy mogą również własnoręcznie utkać dywan, prząść wełnę albo upiec szczodraki. Niezapomniane wrażenia zapewnione.

Młyn wodny w Głęboczku – wpisany do rejestru zabytków zespół młyński z końca XIX wieku znajduje się we wsi Rzepowo. Jest to unikatowy przykład wiejskiego młyna wodnego. Stanowi ciekawe urozmaicenie w krajobrazie rzeki Drawy.

Park w Trzcińcu – stosunkowo młody, bo zaledwie 10-letni park stanowi wspaniałą oazę do wytchnienia i zagłębienia się w piękno natury. Pięknie utrzymany i różnorodny pod względem gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Niezwykłości temu miejscu dodają liczne kamienie i głazy narzutowe.

Wyspa Bielawa – największa wyspa jeziora Drawsko i piąta co do wielkości wyspa śródlądowa w Polsce. Spacer po wyspie umożliwia dobrze oznakowana i atrakcyjna przyrodniczo ścieżka (o dł. 4 km). Po drodze można skorzystać ze stanowisk do obserwacji małych mieszkańców wyspy - płazów i ptaków. Atrakcji dodaje również wieża służąca do obserwacji dużych ssaków oraz kolonii kormoranów. Na wyspę można dostać się za pośrednictwem np. statku spacerowego Perkoz. Wyspa stanowi również przystań dla żeglarzy.

Spyczyna Góra – to jedno z najwyższych wzniesień Pojezierza Drawskiego. Wiedzie na nie ścieżka przyrodnicza ze wsi Żerdno. Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest punkt widokowy, położony na sąsiednim wzniesieniu, z którego rozciąga się przepiękna panorama na całą okolicę.

Park Żubra – park miejski w Złocieńcu. Nie dajmy się jednak zwieść nazwie– nie spotkamy tu tego największego ssaka w Europie. Nazwa pochodzi od Jana Żubra - pierwszego powojennego opiekuna parku. To przepiękny park, a główną jego atrakcją jest Aleja Grabowa, utworzona przez 83 zabytkowe, ponad 80-letnie drzewa. Ich specjalnie ukształtowane korony tworzą rodzaj baldachimu-bramy, który nadaje niepowtarzalny charakter parkowym alejkom. Obszar niezwykle atrakcyjny pod względem dendrologicznym.

REZERWATY PRZYRODY

Zielone Bagna – ten rezerwat przyrody to prawdziwy raj dla miłośników fauny i flory. Objęty ochroną obszar porasta blisko 200 gatunków roślin, również charakterystycznych dla terenów górskich.

Dolina Pięciu Jezior – rezerwat krajobrazowy w Drawskim Parku Krajobrazowym. W skład Doliny wchodzi jezioro: Krzywe, Krąg, Głębokie, Długie i Małe. W centrum rezerwatu znajduje się węzeł rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, nazywane również (ze względu na otoczenie przez wzgórza morenowe) Szwajcarią Połczyńską. Idealne do czerpania z natury tego, co najlepsze.

Wrzosowiska Kłomińskie – stanowią największe skupisko wrzosów w Polsce, a położone są w pobliżu Bornego Sulinowa na terenie dawnego poligonu wojskowego. Na najwyższym wzniesieniu znajduje się drewniana wieża widokowa, oferująca widok na wrzosowisko. Wrzosowisko tworzy Rezerwat „Diabelskie pustacie” i wchodzi w skład obszaru Natura 2000. To właśnie tu miejscowi p